Anasayfa >> Estetik Cerrahi >> Göğüs Estetiği >> Göğüs Büyütme
7062 kez izlendi
Puan 3.00 / 5

Göğüs Büyütme

Meme büyütme estetik ameliyatları meme protezleri ile gerçekleşen bir işlemdir. Bu protezlerin şekli ve kıvamı değişkendir. Hastanın isteği, göğüs kafesi ve meme dokusunun ölçülerine göre seçilir.

Göğüs Büyütme

Feminen görünümün anahtar belirtilisi göğüslerdir. Dik ve dolgun göğüslere sahip olmak her kadın için vazgeçilmez ve tabi ki gayet doğal bir arzudur. Göğüslerin boyutundan memnun olmak tamamen sahsın kendinden algıladığı imaja bağlıdır. Kendinden olan imajı iyileştirmek bireyin hayatında mutlu olması ve daha verimli bir yaşam sürdürmesini sağlar. Meme büyütme ameliyatları göğüs ölçülerini yeterli bulmayanlar için bir çözüm yoludur.

Meme büyütme ameliyatları konulan meme protezleri ile gerçekleşen bir işlemdir. Bu protezlerin şekli ve kıvamı değişkendir ve hastanın isteği, göğüs kafesi ölçüleri, var olan meme dokusunun ölçülerine göre seçilir. SAĞLIKLI MEME PROTEZLERİ (DÜNYACA KABUL EDİLMİŞ ÜRETİCİ FİRMALARIN PROTEZLERİ) KANSER RİSKİNİ ARTTIRMAZ VE EMZİRME İÇİN BİR ENGEL TEŞKİL ETMEZ. Ayrıca meme kanseri tarama görüntülerini etkilemez ve hasta için bu açıdan bir risk oluşturmaz.

Ameliyat öncesi Tüm diğer ameliyatlar gibi 3 hafta öncesinden sigara içilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve zayıflama ilaçları kullanılmamalı fakat önemli ilaçlar ilgili uzman ile danışılarak düzenlenir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Protezi yerleştirmek için kullanılan kesiler meme başı çevresi, memenin altından, koltuk altından 3 farklı yerden yapılabilir. Meme altından yapılan girişim meme dokusu ve süt kanallarını daha az etkileyen yöntemdir fakat meme altındaki görülebilen iz bu yöntemin dezavantajıdır. Koltuk altından yapılan girişim daha küçük silikon protezler veya serum fizyolojik ile yerleştirildikten sonra doldurulan büyük protezler için tercih edilebilir. Bu yöntem de meme dokusunu az etkiler ve kesi izi görünmeyen koltuk altındaki bölgede saklanır. Meme başının çevresinden yapılan girişimde kesi meme başı çevresindeki koyu renkli cildin hemen bitiminde yapılır. İz bu marjının içinde saklanmış oluyor fakat bu yöntem çok koyu veya çok açık renkli meme başı olan kişilerde uygun değil ve iz belirgin bir şekilde göze çarpar. Bir diğer önemli dezavantaj süt kanallarının bu yöntemde en fazla etkilenmesidir. Protez için hazırlanan alan meme dokusu altı, göğüs kası altı (pektoralis kası), ve kas zarının altı olarak 3 farklı planda olabilir. En sık kullanılan alanlar meme dokusunun altı ve kas altıdır. Bu seçim hastanın cilt yapısı, mevcut meme dokusu, ve pektoralis kasın yapısına göre yapılır.

Ameliyattan sonra hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Protez kas altına konduysa ağrı meme altına konulan protezlerden daha fazla olur. Fakat bu zamanla azalır. Hasta 3.günde kontrole gelir ve sonrası işine dönebilir. Hasta 3 hafta sporcu sutyeni ve meme bandı kullanır. 3 hafta spor ve ağır aktivitelerden kaçınılmalı. 3.haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri içermeyen sporlar yapabilir ve 6.haftadan sonra tüm sporlar serbesttir. Memeler şeklini 3.aydan sonra alır. 

Karşılaşılabilen sorunlardan erken dönemde enfeksiyon ve kanamadır fakat doğru ameliyat tekniği ile çok nadir görülür. Bir diğer önemli sorun kapsül kontraktürüdür. Vücut yabancı bir cisim olan protezin etrafını bir kapsül ile çevirir. Bu kapsülde kontraktür (sıkışma) oluşursa protezde şekil bozukluğuna neden olur. Kontraktürün şiddetine bağlı cerrahi gerekebilir. Protez yenilenir ve kapsül çıkartılır. 3.kez aynı sorun oluşursa protez işlemi iptal edilir. Protezin yırtılması ve silikonun dışarı sızması güvenilir firmaların yeni nesil protezlerinde artık söz konusu değildir. Meme başında his kaybı ameliyat sonrası erken dönemde görülür fakat kalıcı his kaybı nadirdir ve meme başından konan protezlerde ve aşırı büyük protezlerde daha sık görülür.

Protezin değiştirilmesi eski kuşak protezlerde 10 yıl içinde gerekiyordu. Yeni nesil protezlerde bu söz konusu değil ve bir problem oluşmadığı takdirde protezin değişmesi gerekmiyor. 
 


Göğüs Büyütme HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR


ARESTETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Göğüs Küçültme

Aşırı büyük göğüsler boyun ve sırt bölgesine fazla yük bindirdikler...

Jinekomasti

Erkeklerde hormon dengesizliği veya aşırı kilo alma ve bölgesel yağlanmadan dolayı memelerde...

Göğüs Ucu Estetiği

Çok büyük veya gümülmüş meme ucu en sık rastlanan meme ucu şekil ...

Göğüs Büyütme

Feminen görünümün anahtar belirtilisi göğüslerdir. Dik ve dolgun g&...