Anasayfa >> Estetik Cerrahi >> Burun Estetiği
1617 kez izlendi
Puan 3.00 / 5

Burun Estetiği

Rinoplasti işlemleriyle hasta burnunun nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğriliklerini gidererek burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla yapılan estetik cerrahi işlemlere burun estetiği denir.

Burun Estetiği

Burun yüz bölgesinin ilk bakışta göze çarpan ve yüzün görünümünü büyük ölçüde belirleyen yapılardan biridir (diğer önemli yapı çene ve dişlerin konumudur). Burun ergenlik döneminde gelişmesinin son safhasına girer ve ortalama 18 yaşında gelişmesini tamamlar. Erkekler ve kadınlarda ve farklı etnik toplumlarda bu değişiklik gösterebilir. Burunun şekli ve yapısı hiçbir zaman tek başına değerlendirilmez ve yüz ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Yapı olarak güzel minyon bir burun büyük ve yapılı bir yüzde garip bir görüntü oluşturur. Hafif kemerli ve sivri uçlu bir burun, kemik yapısı belirgin bir yüze bambaşka bir hava katabilir. 

Estetik burun ameliyatları kemik gelişimi tamamlandıktan sonra yapılır (18 yaş ve üzeri). Kapalı ve açık olarak iki farklı temel yöntem ile yapılmaktadır. Kapalı yöntemde kesiler burun delikleri içinden yapılıp burun ucunda kesi hattı olmaz. Açık yöntemde ise hem burun deliklerin içinde hem burun ucunda kesiler yapılarak operasyon gerçekleştirilir. İki yöntem arasındaki seçim, cerrahın alışkanlığı ve becerisi, burunun yapısı, planlanan değişiklikler gibi faktörler dikkate alınarak yapılır.

Ameliyattan önce hastanın istekleri ve bunların gerçekçilik ve uygulanabilirlik payı iyice gözden geçirilir. Ameliyattan sonra burunun yüz yapısına uygunluğu ve doğal ve orantılı bir görünüme sahip olması çok önemlidir. Gaye yüzün estetik oranlarını bozmadan burunda olan deformiteleri düzeltmek olmalı. Tüm diğer ameliyatlar gibi 3 hafta öncesinden sigara içilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve zayıflama ilaçları kullanılmamalı fakat önemli ilaçlar ilgili uzman ile danışılarak düzenlenir. Hastadaki nefes alma sorunları detaylı bir şekilde değerlendirilir.

Ameliyat genel anestezi altında planlanan değişiklikler doğrultusunda kapalı veya açık yapılır. Ortalama süre 2-3 saattir. Burun orta duvarına (septum) majör bir işlem yapılmadığı ise burun içi tamponu kullanılmaz. Burun ameliyatları çok ağrılı bir işlem değil.

Ameliyattan sonra hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. İlk 48 saatte şişlikler artabilir ve bunu azaltmak için ilk 12 saatte soğuk uygulama yapılır bu dönemde burundan hafif kanlı sızdırmalar olabilir ki bu doğal karşılanır ve her hangi bir soruna işaret etmez. Tuzlu burun sprey ve dekonjestan damlalar iyileşme surecinde hastanın konforunu arttırır. 7.günde alçı, ve açık yöntem ile yapıldıysa dikişler alınır. 3 hafta içinde ödemin büyük kısmı çözülür. 3.ayın sonunda şişliklerin neredeyse tamamı geçmiş ve burunun şeklini göstermeye başlamıştır. Burunun son halini alması 12 ayı bulur. Hastalar en az 3 ay boyunca gözlük kullanmamalı ve diğer plastik cerrahi ameliyatları gibi güneşten korunmalılar.

Karşılaşılan sorunlar çoğu zaman gerçekçi olmayan hasta istekleri veya gerçekçi olmayan bir ameliyat planından kaynaklanır. Aşırı kavisli bir burun, aşırı sivri, aşırı kalkık, kısaltılmış, aşırı daraltılmış bir burun isteğine uymak veya cerrah tarafından yapılması telafisi zor olan bir hatadır.
 


Burun Estetiği HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR


ARESTETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yanak Estetiği

Belirgin ve keskin hatlara sahip yanaklar yüze başka bir güzellik kattığını herkes fark...

Vücut Estetiği

Aşırı kilo kaybından sonra yapılan vücut şekillendirme ameliyatına vücut estetiği denme...

El Estetiği

Ellerde yılların geçmesi ile oluşan değişiklikler ciltte incelme, ciltte lekelenmeler, cil...

Göğüs Estetiği

Göğüs estetiği; kadınların ideal boyutta ve şekilde göğüslere sahip olması am...