Anasayfa >> Plastik Cerrahi >> Ortognatik Çene Cerrahi
8228 kez izlendi
Puan 3.00 / 5

Ortognatik Çene Cerrahi

Ortognatik Çene Cerrahi

Ortognatik cerrahi, plastik cerrahlar ve ortodonti uzmanların birlikte hareket ederek hastanın ağız kapanışını doğru hale getirmesi ve sefalometrik oranların ve ölçülerini normalleştirme cerrahisidir. Bu süreçte ortodonti uzmanları hastanın dişsel yapısını gerektiği konuma getirdikten sonra sefalometrik ölçülere göre alt ve üst çenenin gerektiği konuma getirilmesi için bir plan belirlerler tabi ki bu plan plastik cerrahların yumuşak dokuların dış görünümünü da gözetleyerek hazırlanır (hastanın sefalometrik ölçüleri her zaman ön plandadır fakat yumuşak dokunun dış görünüşü üzerindeki etki de ikinci planda önemsenir). Bu plan belirlendikten sonra cerrahi uygulanır ve hasta yeni yüzüne kavuşur.

Ameliyattan önce hasta yaklaşık 1-2 sene süren bir ortodonti tedaviden geçer ve ameliyata hazırlanır. Bu süre zarfında dişler düzenlenir ve gerektiği konuma getirilir. Ameliyattan önce tüm diğer ameliyatlar gibi 3 hafta öncesinden sigara içilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve zayıflama ilaçları kullanılmamalı fakat önemli ilaçlar ilgili uzman ile danışılarak düzenlenir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 3-4 saat süren bu ameliyatta alt çene, üst çene veya bazen her ikisinde kemikler özle yöntemle kesilip çene yeni yerine getirilir ve plak ve vida yardımıyla sabitlenir. 

Ameliyattan sonra hasta bir gece hastanede tutulur. Ameliyat sonrası hastada çok ağrı olmaz. İlk günlerde yüzün şişi artabilir fakat bu sonraki günlerde azalır ve bir sorun oluşturmaz İlk haftada sıvı gıdalarla beslenen hasta ikinci haftadan yumuşak ve çiğneme gerektirmeden yutulabilecek (patates püresi gibi) gıdalara başlar. İlk 1-3 hafta hastanın ağzı ince lastiklerle kapatılır ve alt ve üst çene birbirine sabitlenir. Bu kırıkların hızlı iyileşmesi için önemlidir. Daha sonra hasta kendisi yemek esnasında bu lastikler çıkarıp yemekten sonra tekrar takar. Hasta ilk hafta ortodontist ve plastik cerrah tarafından kontrol edilir ve duruma göre kontrol sıklığı belirlenir. Hasta 6 ay boyunca sert ısırmalarında kaçınması lazım. 

Karşılaşılabilen sorunlar arasında alt çene ve alt dudakta hissizlik en çok hastaları tedirgin eden problemdir. Bu durum genellikle geçici olup bu bölgelerin duyusunu sağlayan sinirin alt çene kemiğine işlem yapma esnasında gerilmesinden kaynaklanır fakat sinir kemiği kırma esnasında hasar görürse duyu kaybı kalıcı olur. Beslenme zorluğu, üst çene ameliyatlarında bir süre nefes alma zorluğu diğer geçici sorunlardan birkaç örnektir.

Sonuçlar hastanın problemi temelden çözüldüğü için kalıcıdır. Bazen kısmı geri dönüş görülebilir fakat bu çok nadirdir ve genellikle yanlış planlama veya doğru olmayan kemik sabitlenmesinden kaynaklanır. Bazen de her hangi bir neden bulunmadan görülebilir.
 


Ortognatik Çene Cerrahi HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR


ARESTETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doğumsal Anomaliler Tedavisi

Her şeyin yolunda gitmediği bir oluşum süreci sonucunda doğan bir hastanın ihtiyacı olan m&u...

Nedbe Dokusu Tedavisi

Plastik cerrahi denilince akla izsiz ameliyat gelir fakat bu yanlışlıkla hastaların kafasında yer...

Yara Tedavisi

Yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak ve iyileşmeyen yaraların tedavisi plastik cerrahini...

Ortognatik Çene Cerrahi

Ortognatik cerrahi, plastik cerrahlar ve ortodonti uzmanların birlikte hareket ederek hastanın ağ...