Anasayfa >> Plastik Cerrahi >> Nedbe Dokusu Tedavisi
9583 kez izlendi
Puan 5.00 / 5

Nedbe Dokusu Tedavisi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamidreza SAMANİ ile nedbe dokusu tedavisiyle ilgili İstanbul Bakırköy Arestetik kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Nedbe Dokusu Tedavisi

█▌Nedbe Dokusu Nedir?
Çeşitlilik gösteren travmalar ya da yaralanmaların tedavisi sonrasında ciltte oluşum gösteren izlere nedbe dokusu (skatris) adı verilmektedir. Yara izi, scar ya da sklerozi olarak da adlandırılabilen nedbe dokular, vücudun kendi kendisini onarmasının önemli bir parçasıdır. Cerrahi müdahaleler, kazalar yahut hastalıkların ardından derideki hasarların kendisini onarmasının ardından meydana çıkmaktadır. Oluşan hasar ne kadar büyük ise iyileşme de o kadar uzun süreli olur. Buna bağlı olarak da daha fark edilir nedbeler oluşma olasılığı artış göstermektedir.Nedbe Dokusunun Tedavisi Nasıl Yapılır?
Günümüzde yara izi tedavisinde yaranın görünümünü düzeltebilmek veyahut yara izinin kapanması için kullanımı gerçekleştirilen pek fazla yöntem mevcuttur. Kullanılan yöntemlerin arasında bulunan bazı yöntemler, cerrahi işlemler gerektirmesine rağmen lokal anestezi altında yapılan kısa süreli cerrahi operasyonlardır. Yara izinin tedavisi sürecinde hasarlı olan dokunun derinliği, uzunluğu ve yönü azaltılmaya, yok edilmeye çalışılmaktadır.

Plastik cerrahi denilince akla izsiz ameliyat gelir fakat bu yanlışlıkla hastaların kafasında yer etmiş bir şehir efsanesinden başka bir şey değildir. HİÇBİR CERRAHİ İZSİZ DEĞİLDİR. Plastik cerrahi uygulamalarındaki özellik, izleri en aza indirmek ve görünmeyen bölgelerde izi saklamaktır. Tabi ki asıl önemli olan izi neredeyse görünmeyecek kadar ince bırakmaya çalışmaktır. Bunların yanı sıra travmalar veya başka ameliyatların izlerini azaltmak da plastik cerrahinin en önemli ve genellikle çok zor uğraşlarından biridir. Ancak ne olursa olsun nedbelerin tamamen yok edilmesi asla söz konusu değildir ve tek yapabilecek şey nedbe dokusu tedavi uygulamasıyla onları olabildiğince kaybetmektir.

Nedbeleri azaltmak için uygulanan yöntemler nedbelerin oluşum zamanı, yeri, ölçüleri ve hastanın yaşına bağlıdır. Yeni oluşan nedbelerde (3 aydan az olan) merhemler, baskılı giysiler, yara içi enjeksiyonlar uygulanabilir. Bir yılı geçen nedbeler için tek çözüm cerrahidir ve tabi ki bu, sonuç alınabiliyorsa yapılır çünkü her nedbe için düzeltme mümkün olmayabilir.


Nedbe Dokusu Tedavisi HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR


ARESTETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nedbe Dokusu Tedavisi

█▌Nedbe Dokusu Nedir?
Çeşitlilik gösteren travmalar ya da yar...

Yara Tedavisi

█▌Yara Tedavisi Nedir?
Yara tedavisi; düşme, sü...

Yanık Tedavisi

█▌Yanık Nedir?
Canlılarda yanıklar, radyasyon, elektrik, kimyasal madde, ...

Ortognatik Çene Cerrahi

█▌Ortognatik Çene Cerrahisi Nedir?
Plastik cerrahlar ve ortodonti ...