Anasayfa >> Plastik Cerrahi >> Yara Tedavisi
1660 kez izlendi
Puan 5.00 / 5

Yara Tedavisi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamidreza Samani ile yara tedavisi işlemleri - Bakırköy Estetik Kliniği Arestetik

Yara Tedavisi

█▌Yara Tedavisi Nedir?
Yara tedavisi; düşme, sürtünme, ezilme ya da kaza sıralarında vücutta oluşan kesilme, parçalanma vb. gibi meydana gelen doku bütünlüğü bozulmalarının iyileştirilmesi durumudur.

Yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak ve iyileşmeyen yaraların tedavisi, plastik cerrahinin temel konularından biridir. Yaraları tanımlamak, durumu değerlendirmek, iyileşmeyi engelleyen faktörleri ortadan kaldırmak ve gerektiğinde cerrahi girişimler ile iyileşmeyen yaraları kapatmak bir plastik cerrahin yeterlilik sınavıdır. Dokuların davranışlarını ve yaraların seyrini bilmemek bir plastik cerrah için ciddi bir bilgi eksikliğidir. Diyabetik hastaların kan şekerinin kontrol altına alınması, enfeksiyonu tedavi etmek, yara bölgesine yeterli kan dolaşımını sağlamak yara iyileşmesi sürecinde odaklanılması gereken hususlardır.

█▌Yara Türleri Nelerdir?
En yaygın yara türü, dış deri yaralarıdır ve bu tür yaralar basit yöntemlerle kolay bir şekilde iyileşmektedir. Bunun yanında derin yaralar, kronik yaralar ve diyabet yarası türleri vardır. Bazı yara türleri çok derindir, alttaki dokulara ve hatta organlara kadar ulaşmış olabilmektedir. Bu tür yaraların takip ve tedavisinin mutlaka uzman bir doktor tarafından tedavi altına alınması gerekmektedir ve çoğu zaman cerrahi müdahaleye gerek duyulmaktadır.

█▌Yara Tedavisi Nasıl Yapılır?
Tüm yaralanma vakaları için öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna gidilir. Doktor kontrolü sonrası hemen ilk müdahale yapılır ve tedavi süreçleri başlar. Hangi tür yara olursa olsun öncelikle tedaviye yara yüzeyi ve ölü dokunun temizlenmesiyle başlanır. Hasarlı hücreler, yabancı maddeler, iltihaba sebep olacak bakteri ve etkenler yok edilir. Tüm bu yara temizlenmesi işlemi ilgili bölgede kanlanma görülene kadar devam eder. Daha sonra yaranın türüne ve yaradan alınan parçanın kültür sonucuna göre ek tedavi yöntemleri uygulanır.

█▌Yara Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?
▬ Negatif Basınç Yardımı Yöntemiyle Yara Tedavisi
▬ Aralıklı Pozitif Basınç Uygulaması Yöntemiyle Yara Tedavisi
▬ Kök Hücre Yöntemiyle Yara Tedavisi
▬ Büyüme Faktörü Yöntemiyle Yara Tedavisi
▬ Hiperbarik Oksijen Yöntemiyle Tedavi
▬ Ozon Tedavisi Yöntemiyle Yara Tedavisi
▬ Modern Yara Bakım Örtüleri Yöntemi


Yara Tedavisi HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR


ARESTETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nedbe Dokusu Tedavisi

█▌Nedbe Dokusu Nedir?
Çeşitlilik gösteren travmalar ya da yar...

Yanık Tedavisi

█▌Yanık Nedir?
Canlılarda yanıklar, radyasyon, elektrik, kimyasal madde, ...

Doğumsal Anomaliler Tedavisi

█▌Doğumsal Anomali Nedir?
Dünyaya yeni gelen bebeklerin normal dışı ...

Ortognatik Çene Cerrahi

█▌Ortognatik Çene Cerrahisi Nedir?
Plastik cerrahlar ve ortodonti ...