1696 kez izlendi
Puan 5.00 / 5

Liposuction

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamidreza SAMANİ ile Liposuction işlemleriyle ilgili İstanbul Bakırköy Arestetik Kkliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Liposuction

Liposuction BİR ZAYIFLAMA AMELİYATI DEĞİLDİR. Bu yöntem spor ve diyet ile giderilemeyen bölgesel yağlanmaların giderilmesi için uygulanır. Hastadan alınacak yağ miktarı sınırlıdır ve en fazla hasta ağırlığının %10 dur. Bu yöntem sık kilo alıp veren hastalar, cilt esnekliği iyi olmayanlar, cildinde çatlakları olanlar için uygun değil. Aşırı kilolu olanlarda (obezlerde) yapılmaz. Liposuction esnasında emilecek yağın parçalanmasını kolaylaştırmak amacıyla ultrasonik enerji ya da lazerden yardım alınabilir.

Ameliyattan önce hasta değerlendirilir ve plan yapılır. Alınan yağ hastanın başka yerlerine enjekte edilebilir. Bu işlemin bütününe liposhaping ya liposculpturing denir. En sık bu yöntem de kalçalar ve memelere yağ enjekte edilir. Ameliyat öncesi hasta değerlendirilirken bu durum da gözden geçirilir. Tüm diğer ameliyatlar gibi 3 hafta öncesinden sigara içilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve zayıflama ilaçları kullanılmamalı fakat önemli ilaçlar ilgili uzman ile danışılarak düzenlenir.

Ameliyat alınacak yağ miktarı ve bölgesine göre lokal veya genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 2 saattir fakat yağ enjeksiyonu yapılırsa bu süre uzar. Ameliyat bitiminde hastaya uygun korse giydirilir.

Ameliyat sonrası hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir (alınan yağ miktarına bağlı). Yağ alma alanlarındaki küçük dikişler 5. Günde alınır ve hasta işine döner. Korse ilk hafta sürekli giyilmeli ve sonraki iki hafta için gün içinde birkaç saat çıkarılabilir. Ameliyat sonrası ağır faaliyetler dışında hastaların bol hareket etmeleri önerilir. 3. Haftadan hastalara cilt sıkılaştırma destek tedavileri başlatılır (LPG, Lenf derenajı masajı, Radyoferekans).

Karşılaşılabile sorunlar arasında erken dönemde en ciddi komplikasyon yağ embolisidir fakat bu durum son derece nadirdir. Diğer ciddi sorunlar akciğer embilisi ve iç organ yaralanmalarıdır. Bu durumlar da dikkatli ve rasyonel yapılan ameliyatlarda nadiren görülür. Liposuctionden sonra asimetri, çökmeler, ciltte renk değişikliği gibi estetik sorunlar yaşanabilir. Estetik sorunların çoğu giderilebilir.

Sonuçlar genellikle kalıcı kabul edilir. Liposuction sonrası kilo alınırsa yağlanmanın çoğu işlem yapılan yerlerin dışında oluşur ve ameliyat bölgesi hiçbir zaman ameliyat öncesi gibi olmaz.


Liposuction HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR


ARESTETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kol Germe

Kol Germe Estetiği Nedir?
Kol germe ameliyatları kolları inceltmek aşırı ...

Vücut Şekillendirme

█▌Vücut Şekillendirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Hi-Def Liposuction

Atletik bir görüntü denilince ilk akla gelen cilt altından ayırt edilebilen kaslar...

Kalça Estetiği

Kalça Estetiği Nedir?
Kalça (popo) estetiği ameliyatları a...