Anasayfa >> Plastik Cerrahi >> Yanık Tedavisi
9020 kez izlendi
Puan 5.00 / 5

Yanık Tedavisi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamidreza Samani ile yanık tedavisiyle alakalı Bakırköy Arestetik merkezinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Yanık Tedavisi

█▌Yanık yaraları hem hasta ve hem doktor için baş etmesi en zor durumlardan biridir. Tıp kitaplarında en büyük travmaların arasında gelen yanık yaraları, hastayı hem fiziki ve hem psikolojik olarak ciddi şekilde etkiler ve hastaya ömür boyu taşıyacağı izler bırakır. Yanık yaraları için kritik tedavi süreci hemen yaralanmanın ilk saniyelerinde başlar. Yanık yaralarını vakit kaybetmeden doğru bir şekilde ve en kısa süre zarfında soğutmak en önemli ilk müdahaledir.Herkesin yanlış bildiği gibi soğutma işlemi çok soğuk su veya buz ile yapılmaz. Musluğun soğuk suyu 15 dakika boyunca uygulandığında en sağlıklı soğutmayı sağlar. Sonraki tedavi süreci bu konuda uzman olan hekim ve donanımlı bir hastanede devam eder. Tedavi detayları hastanın yanık türü ve yaşı ve yaraların yüzey alan ölçüsüne bağlı değişir. Ayaktan tedaviden yoğun bakım ünitesinde yatarak tedaviye kadar değişebilen bu süreç doğru yapıldığında hasta için hayati önem taşır.

█▌Hangi Tür Yanıklarda Hastaneye Gidilmesi Gerekmektedir?
%15 derecenin üstündeki bütün yanıklar, uzmanlar tarafından tedavi edilmelidir. Doğru bir uzman tercihi bu hususta son derece önem taşır. Çünkü bu tür yanıklarda gereken ve doğru şekilde tedavi uygulanmazsa kişinin hayatını psikolojik yönde etkileyecek sonuçlar ortaya çıkabilir.

Tedavisi zorunluluk gösteren önemli yanıklar şunlardır; çocuk yanıkları, elektrik yanıkları ve özel bölge yanıklarıdır. Bu tür yanıklarda önem arz eden, bölgenin fonksiyonel özelliğini kaybetmeyecek şekilde tedavinin uygulanması plastik cerrahi uzmanı doktorlar tarafından sağlanmalıdır.


Yanık Tedavisi HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR


ARESTETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yara Tedavisi

█▌Yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak ve iyileşmeyen yaraların tedavis...

Nedbe Dokusu Tedavisi

█▌Nedbe Dokusu Nedir?
Çeşitlilik gösteren travmalar ya da yar...

Yanık Tedavisi

█▌Yanık yaraları hem hasta ve hem doktor için baş etmesi en zor durumlard...

Ortognatik Çene Cerrahi

█▌Ortognatik Çene Cerrahisi Nedir?
Plastik cerrahlar ve ortodonti ...