Anasayfa >> Plastik Cerrahi >> Yanık Tedavisi
4803 kez izlendi
Puan 5.00 / 5

Yanık Tedavisi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamidreza Samani ile yanık tedavisiyle alakalı Bakırköy Arestetik merkezinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Yanık Tedavisi

█▌Yanık Nedir?
Canlılarda yanıklar, radyasyon, elektrik, kimyasal madde, sürtünme ya da ısı sebebiyle deri yüzeyinde oluşan bir yaralanma türüdür. Isının şiddeti veya temasına bağlı olarak derinin yüzeysel, orta ve derin tabakaları yanarak cansız bir hale gelir. Bu yanık durumu tıbbi bir terim olarak deri yüzeyinin yüksek ısıya maruz kalması sonucu canlılığını yitirilmesi olarak kabul edilir.

Herkesin yanlış bildiği gibi soğutma işlemi çok soğuk su veya buz ile yapılmaz. Musluğun soğuk suyu 15 dakika boyunca uygulandığında en sağlıklı soğutmayı sağlar. Sonraki tedavi süreci bu konuda uzman olan hekim ve donanımlı bir hastanede devam eder. Tedavi detayları hastanın yanık türü ve yaşı ve yaraların yüzey alan ölçüsüne bağlı değişir. Ayaktan tedaviden yoğun bakım ünitesinde yatarak tedaviye kadar değişebilen bu süreç doğru yapıldığında hasta için hayati önem taşır.

█▌Yanıklar Nasıl Oluşur ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Genel olarak yanıklar ev ortamında sıcak su veya buhar teması sonucu, sıcak-katı maddelerle temas, kimyasal maddelerle temas, elektrik akımı etkisi ya da radyasyon nedeni ile de meydana gelmektedir. Isı, elektrik, ışın, sürtünme ve donma sonucu oluşan yanıklar fiziksel, asit ve alkali maddeler ile oluşan yanıklar kimyasaldır. %15 derecenin üstündeki bütün yanıklar, uzmanlar tarafından tedavi edilmelidir. Doğru bir uzman tercihi bu hususta son derece önem taşır. Çünkü bu tür yanıklarda gereken ve doğru şekilde tedavi uygulanmazsa kişinin hayatını psikolojik yönde etkileyecek sonuçlar ortaya çıkabilir.

Tedavisi zorunluluk gösteren önemli yanıklar şunlardır; çocuk yanıkları, elektrik yanıkları ve özel bölge yanıklarıdır. Bu tür yanıklarda önem arz eden, bölgenin fonksiyonel özelliğini kaybetmeyecek şekilde tedavinin uygulanması plastik cerrahi uzmanı doktorlar tarafından sağlanmalıdır.

Tıp kitaplarında en büyük travmaların arasında gelen yanık yaraları, hastayı hem fiziki ve hem psikolojik olarak ciddi şekilde etkiler ve hastaya ömür boyu taşıyacağı izler bırakır. Hem hasta ve hem doktor için baş etmesi ve tedavisi en zor olan yanık yaraları için kritik tedavi süreci hemen yaralanmanın ilk saniyelerinde başlar. En kısa süre zarfında yanık bölgesinde soğutma işlemi yapmak en önemli ilk müdahaledir.


Yanık Tedavisi HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR


ARESTETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ortognatik Çene Cerrahi

█▌Ortognatik Çene Cerrahisi Nedir?
Plastik cerrahlar ve ortodonti ...

Yanık Tedavisi

█▌Yanık Nedir?
Canlılarda yanıklar, radyasyon, elektrik, kimyasal madde, ...

Doğumsal Anomaliler Tedavisi

█▌Doğumsal Anomali Nedir?
Dünyaya yeni gelen bebeklerin normal dışı ...

Nedbe Dokusu Tedavisi

█▌Nedbe Dokusu Nedir?
Çeşitlilik gösteren travmalar ya da yar...