Anasayfa >> Estetik Cerrahi >> Vücut Estetiği >> Karın Germe
2673 kez izlendi
Puan 5.00 / 5

Karın Germe

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamidreza SAMANİ ile karın germe estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Bakırköy Arestetik kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Karın Germe

Bir insanın fiziki görünümünü belirleyen en önemli faktör bel ve karın bölgesinin şeklidir. Kalın bir gövde ve sarkık bir karın kimsenin istemediği bir vücut şeklidir. Daha ince bir bel ve kasları belirgin düz bir karın, her yaşta, erkek veya kadın fark etmeksizin herkesin hayalıdır. Bunu için spor gibi doğal yöntemlerin yanı sıra birçoğu zaman fazlalıklardan kurtulmak için cerrahiye başvurmak kaçınılmaz oluyor.

Karın germe ameliyatları estetik cerrahinin majör ameliyatlarındandır. Her şeyden önce bunu vurgulamak gerekir ki “KARIN GERME BİR ZAYIFLAMA AMELİYATI DEĞİLDİR”. Karın germenin amacı gevşemiş karın kaslarını toparlamak ve sarkmış cilt fazlalıklarından hastayı kurtarmaktır. Bu ameliyatlar aşırı kilo verenler veya doğumdan sonra karın bölgesinde aşırı sarkması olan anneler için uygulanan ideal yöntemdir. Ameliyat detayları oluşmuş yapı değişiklikleri ve hedeflenen gövde şekline göre belirlenir. Ameliyatın büyüklüğü kısmı karın germeden (mini abdominoplasti) tam karın germeye kadar değişir. Cilt fazlalığı olmayan ve sadece kaslarda ve kas zarlarında gevşemeleri olan hastalarda endoskopik yöntem uygulanabilir. Karın germe ameliyatı daha sonraki hamilelikler için bir engel değildir fakat ameliyattan sonra uzun bir süre hamile kalmama önerilir. Ayrıca hamilelik tüm yapıların tekrar gevşemesine yol açıp görüntünü eski haline dönmesine neden olur. Bu ameliyatlar aşırı batın içi yağlanması olanlara, kilosunu kontrol edemeyenlere ve ciddi solunum problemleri olanlara yapılmaz.

Ameliyattan önce hastalar normal kilolarında olmalı ve bu kiloyu geçen 3 ay içinde korumuş olmaları gerekir. Tüm diğer ameliyatlar gibi 3 hafta öncesinden sigara içilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve zayıflama ilaçları kullanılmamalı fakat önemli ilaçlar ilgili uzman ile danışılarak düzenlenir. Ağır sigara içenler ve solunum problemi şüphesi olan adaylarda akciğer hastalıkları uzmanına danışmak ve gerekirse solunum fonksiyon testi yapılması uygundur.
Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Süresi 4-6 sat arasında değişir. Gerekirse bazı bölgelere liposuction yapılır. Tabi ki bu sadece çok kısıtlı alanlardaki yağlanmaları gidermek içindir. Ameliyattan hemen önce hastaya emboli önleyici çorap giydirilir ve idrar sondası takılır. Ameliyat bitiminde hastaya korse giydirilir.

Ameliyattan sonra ilk gün hasta yarı oturur pozisyonda yatar daha sonra yan yatabilir. Ameliyattan 4-6 saat sonra hasta ağızdan beslenebilir. Ertesi gün idrar sondası çekilir ve hasta öne eğik pozisyonda ayağa kaldırılır. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler 48-72 saat sonra alınabilir. Hasta bir hafta sonra dik durabilir ve normal yaşantısına döner. 3 hafta sonra karın hareketleri ve ıkınma gerektiren sporlar hariç aktiviteler yapabilir ve 6 hafta sonra tüm aktiviteler serbesttir.

Karşılaşılabilen sorunlar arasında en korkulanı akciğer embolsidir (kana karışan pıhtı veya yağ parçacıkların akciğerdeki damarları tıkaması). Bu durum hastanın hayatını ciddi şekilde riske sokabilir. Bu sorun sigara içenlerde, kilolu hastalarda, diyabetiklerde daha sık görülür. Yara iyileşmesinde gecikme ve deri kayıpları sigara içen ve diyabetik hastalarda daha sık görülür fakat bazen aşırı gerginlikten ya da hastanın fizyolojik yapısından kaynaklanabilir. Karın germe işleminde karın derisi tamamen kaldırıldığı için bazen doku sıvısı oluşan bu potansiyel boşlukta birikir korse kullanmak bu durumu büyük ölçüde engeller fakat buna rağmen oluşursa sıvıyı enjektör yardımıyla boşaltmak gerekir. Yara izleri bazen aşırı gerginlikten ve bazen hastanın kendi vücut yapısından dolay aşırı belirgin hale gelir. Bu durum aşırı gerginliktense bir yıl sonra büyük ölçüde düzeltilebilir.

Sonuçlar dokuların normal şartlarda eski haline dönmemesi nedeni ile kalıcı kabul edilir. Fakat hamilelik veya aşırı kilo almak gibi durumlarda eskisi kadar olmasa da gevşemeler ve sarkmalar kaçınılmazdır.


Karın Germe HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR


ARESTETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vücut Şekillendirme

█▌Vücut Şekillendirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Karın Germe

Bir insanın fiziki görünümünü belirleyen en önemli faktör bel ...

Kol Germe

Kol Germe Estetiği Nedir?
Kol germe ameliyatları kolları inceltmek aşırı ...

Kalça Estetiği

Kalça Estetiği Nedir?
Kalça (popo) estetiği ameliyatları a...