1574 kez izlendi
Puan 3.00 / 5

Botoks

Yaşla birlikte yüzde belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ve kırışıklıkları gidermek için uygulanan estetik tedavi yöntemine botoks denir.

Botoks

A tipi botulinum toksini bir bakterinin (clostridium botulinum) ürettiği kas-sinir bileşkesini etkileyen dünyadaki en güçlü nörotoksindir. BOTOX, ALLERGAN firması tarafından ilk kullanıma uygun üretilen ürüne verilen ticari isimdir.

Toksin geniş kullanım spektruma sahiptir. En çok estetik uygulamalarda kullanılan bu toksin yüzün kırışıklıklarını gidermek, kısmı yüz germe etkisi gösteren yüzün belli kaslarında felç oluşturmak, aşırı terleme ve migren gibi geniş bir tedavi yelpazesinde kullanılır. Bu uygulama 18 yaşın üzerinde olan her hastada kullanılabilir fakat bazı kas ve ya nörolojik hastalıklarda dikkatli kullanılmalıdır. Toksinin etkisi geçicidir ve 4. aydan azalmaya başlar ve 6. ayda tamamen kaybolur ve tekrarlanması gerekir. Bu uygulama yüzeysel kırışıklıklara etkilidir ve derin kırışıklıklara kısmen etki eder. Terlemeyi engelleme amacıyla kullanıldığında etkisi daha da uzun sürebilir. Karşılaşılan sorunlar arasında hastalar için en endişe vericisi göz kapağı felcidir. Aşırı doz veya yanlışlıkla göz kapağı kasın içine enjekte edildiğinde bu problem ortaya çıkar fakat geçicidir. Asimetri, önemli mimiklerin kaybı, şişlik ve morluk diğer yan etkilerdir. Bunların hepsi geçicidir ve düzeltilebilir.
 


Botoks HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR


ARESTETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lazer Dövme Silme

Tatto veya dövme cildin dermis tabakasına verilen boya parçacıklarıyla yapılan kalıcı...

Dermabrazyon

Dermabrazyon mekanik bir cilt soyma yöntemidir. Bu yöntemde özel makineler ile cil...

Lazer Vajina Daraltma

Vajinada zamanla oluşan gevşeme ve yüzey tabaka değişikliği cinsel fonksiyonu olumuz etkiler...

Botoks

A tipi botulinum toksini bir bakterinin (clostridium botulinum) ürettiği kas-sinir bileşkesi...