6412 kez izlendi
Puan 3.00 / 5

Peeling

Peeling

Cilt soyma veya peeling cildin dış tabaksını kontrollü bir şekilde kaldırma işlemidir. Cilt epidermis ve dermiş olarak iki tabakadan oluşur. Cilt soyma işleminde dermisin yüzeysel kısmı dahil cilt soyulur. Çok açık tenli veya çok koyu tenli hastalar bu işlemler için uygun adaylar değiller. Peeling, akne tedavisi için Roaccutane ilacı kullanan hastalarda tedavi bitiminden bir yıl sonra yapılmalıdır.

Cilt soyma işlemi kimyasal ya da lazer ile yapılmaktadır. Yüzeysel soymalar muayenehane şartlarında ve lokal anestezi ile yapılır. Daha derin kimyasal soymalar için bazen derin sakinleştiriciler (sedasiyon) gerekebilir. Genellikle işlem süresi 20-30 dakika arasıdır. Soyma işleminde sonra hastaların yoğun nemlendirici merhemler kullanması gerekir. Hasta bir gün sonra işine dön fakat daha derin peeling işleminde 7-10 GÜN süre ile kabuklanmalar oluşur ve bu nedenle hasta daha uzun süre dinlenmesi gerekir. Hastalar 6 ay boyunca güneşten korunmalılar. Bu nedenle bu işlemler kış aylarında yapılmalı.

Karşılaşılabilen sorunlar arasında en sık görülen uzun süre geçmeyen kızarıklıktır. Koyu ve ya açık tenli hastalarda işlem yapılmış alan ve cildin diğer bölgeleri arasında kalıcı ton farkı oluşabilir. Soyma işlemi kontrolsüz bir şekilde gereğinden daha derin yapılırsa alan yara izi ile iyileşir ve cilt nedbe görüntüsünü alır.
 


Peeling HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR


ARESTETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Botoks

A tipi botulinum toksini bir bakterinin (clostridium botulinum) ürettiği kas-sinir bileşkesi...

Lazer Vajina Daraltma

Vajinada zamanla oluşan gevşeme ve yüzey tabaka değişikliği cinsel fonksiyonu olumuz etkiler...

Bölgesel İncelme

Liposuction gibi cerrahi yöntemlerin yanı sıra daha az incelmesi gereken hastalarda veya sad...

Peeling

Cilt soyma veya peeling cildin dış tabaksını kontrollü bir şekilde kaldırma işlemidir. Cilt ...