Anasayfa >> Estetik Cerrahi >> Göğüs Estetiği >> Göğüs Küçültme
0747 kez izlendi
Puan 3.00 / 5

Göğüs Küçültme

Göğüs küçültme ameliyatları; memeleri kişinin vücuduna uygun boyuta getirmek için uygulanan çok değişken operasyonlardır. Memenin büyüklüğü ameliyat yöntemini belirler.

Göğüs Küçültme

Aşırı büyük göğüsler boyun ve sırt bölgesine fazla yük bindirdikleri yanı sıra günlük ve spor aktivitelerini büyük ölçüde zorlaştırıp bazen de engeller. En büyük bikiniye sığmayan göğüsler havuz ve deniz keyfini yarım bırakır. Aşırı büyük göğüsler kişinin kıyafet seçimini zorlaştırır. Bu nedenlerle meme küçültme ameliyatları bir estetik ameliyattan daha ziyade tedavi amaçlı ameliyatalar olarak nitelendirilir.

Meme küçültme ameliyatları göğüsleri kişinin vücuduna uygun boyuta getirmek için uygulanan çok değişken yöntemlerdir. Memenin büyüklüğü ameliyat yöntemini belirler ve meme ne kadar büyükse ameliyat o kadar büyük ve tabi ki izler daha fazladır.

Ameliyattan önce mamografi ve meme ultrasonografisi şarttır. Memeye işlem yapılmadan görüntülerin elde edilmesi sonraki takipler için önemlidir. Tüm diğer ameliyatlar gibi 3 hafta öncesinden sigara içilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve zayıflama ilaçları kullanılmamalı fakat önemli ilaçlar ilgili uzman ile danışılarak düzenlenir.

Ameliyat genele anestezi altında yapılır. Vertikal mamoplasti ve İnferior pediküllü mamoplasti en sık kullanılan yöntemlerdir. Diğer yöntemler meme boyutu ve cerrahın tercihi doğrultusunda seçilebilir. Ameliyat süresi 3-4 saatt arasıdır ama bu süre meme büyüklüğüne göre daha da uzayabilir.

Ameliyattan sonra hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Hasta 3.-5. Günlerde işine döner. Hasta 3 hafta boyunca koruyucu sutyen kullanır. 3.haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri olmayan sporlara başlayabilir. 6. Haftadan sonra tüm aktiviteler serbesttir.

Karşılaşılabilen sorunlar arasında en sık şikâyet sebebi olan ameliyat izleridir. İzlerin görünür alanlarda olması en ince izleri bile rahatsız edici hale getirir fakat bu konuda maalesef pek yapılabilecek bir şey yok. MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARI SÜT VERMEYİ ENGELLEMEZ ve ameliyat olanlar ve olmayanlar arasında bu açıdan anlamlı bir fark yok. Meme başı his kaybı ameliyat sonrası görülebilir ama kalıcı his kaybı nadirdi ve çok büyük ve sarkık memelerde daha yüksek oranda görülür.

Sonuçlar genellikle zamanla çok değişime uğramadığı için kalıcı sayılır. Emzirme ve hamilelik ve kilo alma memelerde büyümeye sebep olur ama hiçbir zaman ameliyattan önceki halini almaz.


Göğüs Küçültme HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR


ARESTETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Göğüs Dikleştirme

Yılların ve yer çekimi etkisinde kalan memeler sonunda sarkmaya başlar ve bu süreci e...

Göğüs Büyütme

Feminen görünümün anahtar belirtilisi göğüslerdir. Dik ve dolgun g&...

Jinekomasti

Erkeklerde hormon dengesizliği veya aşırı kilo alma ve bölgesel yağlanmadan dolayı memelerde...

Göğüs Küçültme

Aşırı büyük göğüsler boyun ve sırt bölgesine fazla yük bindirdikler...